Jeżeli zdecydowaliście się Państwo zamieszkać w naszym Domu, to w pierwszej kolejności należy złożyć podanie w Ośrodku Pomocy Społecznej z prośbą o skierowanie do DPS. Pracownik socjalny ośrodka przeprowadzi z Państwem wywiad środowiskowy, w celu wydania decyzji kierującej do naszego Domu. Następnie dokumenty przekazywane są do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie, który wyda decyzję o umieszczeniu w Domu. W nagłych wypadkach, wynikających ze zdarzeń losowych skierowanie do Domu Pomocy Społecznej może nastąpić w trybie pilnym.
Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny, a wysokość odpłatności ustala Ośrodek Pomocy Społecznej, biorąc pod uwagę sytuacje wnioskującego.
Opłatę za pobyt w domu wnoszą, w zależności od sytuacji:
- Mieszkaniec, nie więcej jednak niż 70% (renty, emerytury, itp.),
- następnie: Małżonek, dzieci lub rodzice - według określonego kryterium dochodowego wynikającego z ustawy o pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim miesięcznym kosztem utrzymania w DPS, a opłatą wnoszoną przez osoby zamieszkujące,
- lub Gmina, z której osoba została skierowana do DPS – również w wysokości między średnim miesięcznym kosztem utrzymania w DPS, a opłatą wnoszoną przez osoby jak wyżej.
Istnieją sytuacje, w których rodzina mieszkańca nie ponosi opłat.
Dzieje się tak w przypadku:
- osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
- osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
O tym, co oferuje i jak wygląda nasza placówka,
najlepiej przekonać się osobiście,
przychodząc do nasod poniedziałku do piątku w godzinach 700 – 1500.
Można również zasięgnąć informacji u pracownika socjalnego.